W 2017 roku Donald Trump został wybrany prezydentem USA. Z kolei w tegorocznych wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen z Frontu Narodowego uzyskała 42 % głosów zaś czwarte miejsce zajął Éric Zemmour z partii Rekonkwista. To co łączy tych wszystkich polityków to fakt, że są przez część komentatorów publicznych określani jako przejaw prawicowego odrodzenia na Zachodzie. Jedni widzą w tym alternatywną drogę dla demokracji liberalnej, drudzy zaś przestrzegają przed widmem autorytaryzmu.
Zarówno Donald Trump jak i Eric Zemmour w swojej retoryce odwołują się do chrześcijaństwa jako istotnej części tożsamości Zachodu, którą należy chronić przed „lewicową i liberalną rewolucją”. Jednocześnie w ich retoryce można spotkać wątki nacjonalistyczne i antyimigranckie, które czynią ich związki z chrześcijaństwem mocno problematycznymi.
Skąd się bierze fenomen nowej prawicy na Zachodzie? Czy rosnąca popularność ruchów prawicowych jest dla chrześcijaństwa szansą na odzyskanie wpływu na zsekularyzowaną kulturę i życie społeczne? A może jest to ślepa uliczka, która skończy się podporządkowaniem Kościoła wąskim interesom narodowym i kompromitacją ewangelicznego przesłania?
- Krzysztof Bosak – polski polityk, w latach 2005–2006 prezes Młodzieży Wszechpolskiej, poseł na Sejm V i IX kadencji, współzałożyciel i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość. Kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020.
- Piotr Trudnowski – Prezes Klubu Jagiellońskiego.
- Kacper Kita – analityk, publicysta. Obserwator polityki międzynarodowej i kultury. Sympatyk Fiodora Dostojewskiego i Richarda Nixona. Autor biografii Érica Zemmoura.
Debata odbyła się dnia 13 września o godz. 18:00 w warszawskim oddziale Klubu Jagiellońskiego przy ul. Andersa 35.
CZYTAJ TAKŻE:
Debata jest częścią projektu pn. ,,Kontra – Budujemy forum debaty publicznej” finansowanego z dotacji Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.