Od 9 listopada w krużgankach w krakowskim klasztorze Dominikanów można oglądać przedstawienia Jezusa Miłosiernego powstałe w ramach projektu Teologii Politycznej zatytułowanego „Namalować katolicyzm od nowa”. Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a na wernisaż przybyły tłumy, jednak prezentowane obrazy wzbudziły skrajne emocje i ożywioną dyskusję z udziałem wielu ważnych postaci ze świata polskiej sztuki.
Jednym z głosów w debacie jest tekst Łukasza Murzyna „Drogi Kościoła i sztuki muszą się na nowo zejść. Inaczej pozbawimy się piękna” opublikowany na portalu Klubu Jagiellońskiego.
Zapraszamy na wydarzenie, które jest okazją do skonfrontowania różnych głosów na temat omawianej wystawy i zadania pytań o relację sztuki współczesnej i katolicyzmu. Czy te dwa światy mogą przemówić jednym językiem? Czy tworzenie współczesnej sztuki religijnej ma szanse powodzenia i, jeśli tak – jak to robić?
W debacie biorą udział:
• dr Dorota Lekka – historyk sztuki i teolog, związana od lat z Teologią Polityczną. Jedna z organizatorek projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.
• br. Jacek Hajnos OP – dominikanin, artysta, jeden z założycieli Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon. Uczestniczył w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” jako jeden z twórców.
• dr hab. Łukasz Murzyn – artysta, kurator, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
• Karolina Hałatek – artystka wizualna, absolwentka ASP w Warszawie i University of the Arts Londynie. W swoich instalacjach świetlnych, które wystawiane są na całym świecie, porusza zagadnienia z pogranicza nauki, filozofii i religii.
Spotkanie poprowadzi Faustyna Sroka, członkini Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon.
Spotkanie odbyło się 1 grudnia (czwartek) o godz. 19:00 w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego na Rynku Głównym 34.
Debata była transmitowana na żywo na social mediach Klubu Jagiellońskiego i Magazynu Kontra.
Debata jest częścią projektu pn. „Stworzenie forum debaty publicznej online”, finansowanego z dotacji Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.