W całej Unii Europejskiej to Polska przyjmuje najwięcej migrantów ekonomicznych spoza wspólnoty i to przez sześć lat z rzędu! „W ciągu ośmiu lat liczba wydanych czasowych praw pobytu dla obywateli tylko 19 państw wzrosła blisko pięciokrotnie – z 18 tys. do 86,5 tys. Te liczby nie uwzględniają uchodźców z Ukrainy i Białorusi, którzy masowo uciekają do Polski”. – pisze „Rzeczpospolita”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce dopuścić kolejne kraje do możliwości ubiegania się o wizę bezpośrednio w polskim MSZ, a nie w konsulacie. Resort szykuje ułatwienia dla migrantów z 20 państw m.in.: Ukrainy, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Kataru, Kuwejtu, Turcji, ZEA, Armenii, Azejberdżanu, Gruzji, Pakistanu, Indii, Tajlandii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Wietnamu, Nigerii i Mołdawii.
„Łącznie, jak szacuje OECD w najnowszym raporcie, w 2021 roku imigranci – a więc jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie – stanowili w Polsce ok. 2,5 proc. populacji kraju. To bardzo mało w porównaniu z innymi państwami” – informuje Interia.
Czy potrzebujemy większej ilość migrantów ekonomicznych? Jak zmienia się struktura społeczna polskich miejscowości po takiej fali migracji. Kto i skąd dokładnie do nas przyjeżdża? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą:
- Maciej Duszczyk – dr hab. W latach 2012-2014 kierujący pracami merytorycznymi zespołu ds. wypracowania polskiej polityki migracyjnej w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2014-2015 profesor wizytujący na uniwersytetach Marcina Lutra w Halle Wittenberg oraz Friedricha Schillera w Jenie.
- Kacper Kita – analityk, publicysta. Obserwator polityki międzynarodowej i kultury. Publicysta Nowego Ładu i autor biografii Érica Zemmoura zatytułowanej „Zemmour. Prorok francuskiej rekonkwisty”.
- Jolanta Szymańska – koordynatorka programu Unia Europejska w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Stypendystka programu Erasmus na Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
Debata odbędzie się 5 lipca o godz. 18:00 w warszawskim oddziale Klubu Jagiellońskiego przy ul. Andersa 35. Wydarzenie będzie również transmitowane na kanałach mediów społecznościowych Magazynu Kontra.
Debata jest częścią projektu pn. „Stworzenie forum debaty publicznej online”, finansowanego z dotacji Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.