1,5 mln uchodźców, którzy otrzymali numer PESEL i ich wpływ na rynek pracy; zboże, które wciąż zalega w magazynach oraz import ukraińskich produktów – to wyzwania, z którymi musimy się dziś mierzyć.
- W 2022 r. Polskie obroty w handlu międzynarodowym z Ukrainą wzrosły o 56 proc. Co to tak naprawdę oznacza? Co eksportujemy i kto zyskuje na tym najwięcej?
- Od marca do grudnia 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce ponad 17,5 tys. firm. W jakich sektorach najczęściej działają te przedsiębiorstwa i jak długo będą funkcjonować w Polsce?
- Na jakich zasadach będzie się odbywał dalszy tranzyt i import produktów z Ukrainy? Co i w jakich ilościach będzie mogło trafiać do Polski? Jakie będzie to miało konsekwencje dla polskich firm?
- Czy polskie firmy są dziś aktywne na Ukrainie? W jakich sektorach jesteśmy obecni, a w jakich powinniśmy być? Czy wykorzystujemy gospodarczą szansę, jaką dają dobre relacje na linii Warszawa – Kijów?
Na te pytania postarają się odpowiedzieć:
Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Katarzyna Dębkowska – Kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Debata odbędzie się stacjonarnie w warszawskim oddziale Klubu Jagiellońskiego przy ul. Andersa 35. Wydarzenie będzie również transmitowane na kanałach społecznościowych Magazynu Kontra.
Debata jest częścią projektu pn. ,,Kontra – Budujemy forum debaty publicznej” finansowanego z dotacji Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.