Od dłuższego czasu mówi się o kryzysie męskości. Z jednej strony krytykuje się jej dotychczasowe modele określając je jako maczystowskie, nie pozwalające mężczyznom na okazywanie słabości czy promujące przedmiotowe traktowanie kobiet. Z drugiej strony brakuje pozytywnej opowieści na zarysowane w krytyce problemy: jaki ma być współczesny mężczyzna? Skoro wzorce z przeszłości zostały zanegowane, to gdzie szukać oparcia dla budowania zdrowej, męskiej tożsamości?
Te problemy ogniskują się w takich zjawiskach jak wzrastająca liczba mężczyzn nigdy nie będących w związku czy też przewaga płci „brzydkiej” w statystykach „skutecznie dokonywanych” samobójstw.
Te problemy są coraz częściej zauważane i opisywane. Przykładami mogą być wydana przez Krytykę Polityczną książka Elżbiety Turlej pt. „F*ck, Play and Game. Co faceci robią w sieci” czy też raport Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego zatytułowany „Przemilczane nierówności. O Problemach mężczyzn w Polsce”. Znalezienie dobrego rozwiązania na kryzys męskości leży w interesie całego społeczeństwa. I to niezależnie od tego czy identyfikujemy się jako konserwatyści, liberałowie czy lewicowcy.
Czy męskość rzeczywiście jest w kryzysie? Co jest tego przyczyną? Jaki ma być współczesny mężczyzna? Skąd czerpać wzorce dla pozytywnej męskiej tożsamości?
Na ta ten temat dyskutują:
- Michał Gulczyński – Doktorant w dziedzinie polityki publicznej i administracji na Uniwersytecie Bocconiego w Mediolanie. Prowadzi badania na temat płci i demografii w polityce. Autor raportu wydanego przez Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego „Przemilczane nierówności. O Problemach mężczyzn w Polsce”.
- Michał Kot – socjolog, ekspert ds. polityki rodzinnej oraz dyrektor Instytutu Pokolenia.
Debatę poprowadziła Daria Chibner – członkini redakcji czasopisma idei „Pressje”. Doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Klubu Jagiellońskiego.
Debata odbyła się 28 listopada o godz. 18:00 w warszawskim oddziale Klubu Jagiellońskiego przy ul. Andersa 35. Wydarzenie było również transmitowane online na YouTube i kontach społecznościowych Klubu Jagiellońskiego oraz YouTube i kontach społecznościowych Magazynu Kontra.
Debata jest częścią projektu pn. „Stworzenie forum debaty publicznej online”, finansowanego z dotacji Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.